5 Powodów, Dla Których Bóg Nie Odpowiada na Modlitwy

Czy zastanawiałeś się, dlaczego wydajać się może, iż Bóg nie odpowiada na Twoje modlitwy? Wiele ludzi się z tym zmaga, niektórzy bardziej niż inni.
Jest wiele powodów, dla których modlitwy zdają się zostawać bez Bożej odpowiedzi, omówimy tu niektóre.
W tym artykule przedstawimy 5 powodów, dla których Bóg może nie odpowiadać na modlitwy. Uwaga: Jeżeli chcesz, by Twe modlitwy były częściej wysłuchane i chcesz zbliżyć się do Boga, zapoznaj się z naszą potężną serią na temat modlitwy i jak możesz spowodować, aby modlitwa zadziałała i w Twoim życiu.
5 powodów, z których Twe modlitwy są bez odpowiedzi
Nade wszystko podkreślić należy, iż Bóg odpowiada na modlitwy tych, którzy postanawiają szczerze i dogłębnie Go naśladować. Nie odpowie jednak tak na dosłownie wszystko, o co Go poprosimy. O tym więcej za chwilę, lecz najłatwiej zrozumieć to tak, że Pan Bóg daje jedną z 3 odpowiedzi gdy się modlimy: tak, nie albo jeszcze nie.
Czasem Pan Bóg odpowiada na nasze modlitwy i mówi tak. Kiedy indziej słyszy nasze modlitwy lecz mówi nie. Pan Bóg nie Jim Carrey z filmu Bruce Wszechmogący, który staje się bogiem na 1 dzień. Naciska przycisk „tak” i tym samym bez zastanowienia odpowiada na modlitwy wszystkich na świecie.
Chociaż film ten nie jest zbytnio wart polecenia, to wszyscy w nim otrzymali to, o co się modlili i wtedy rozpętało się piekło. Nastąpił chaos. Ludzie byli źli na “boga”, bo nie było tak, jak się tego spodziewali.
Bóg w taki sposób nie działa. Jest dobrym Ojcem, który jest dostosowany do naszego trybu życia i do tego, co będzie dla nas najlepsze. Ponieważ jest odwieczną mądrością i wiedzą, kochający Pan Bóg wie dokładnie co jest dla nas dobre. Co więcej chce dać jedynie to, co jest dobre i pożyteczne dla nas i naszej wiecznej duszy.
Kiedy Pan Bóg mówi “nie”
Pamiętam, że gdy byłem nastolatkiem, mój młodszy brat czołgał się w kierunku gorącego pieca by go dotknąć. Był tego ciekawy. Był jednak również na drodze ku temu, by się spalić. Jako dobry starszy brat odciągnąłem go od tego pieca mówiąc „nie! Gorące!”
Kiedy tylko jednak znalazł się w bezpiecznej odległości, wypuszczany był znowu na tę podłogę. Od razu zaczął znów czołgać się do tego pieca i grymasił gdy po zar kolejny go odciągałem. Nie mógł rozumieć dlaczego uniemożliwiam jemu dotknięcie czegoś co tylko przecież chciał zbadać.
Wiedzia czego chciał lecz ja o wiele lepiej wiedziałam, że to może go skrzywdzić. Pan Bóg działa z nami w taki sam sposób. Dostrzega rzeczy, których my nie możemy zobaczyć i wie dokładnie co jest dla nas dobre – nawet kiedy my tego nie wiemy.
Gdyby Bóg odpowiedział na moje modlitwy pozwalakąc mi umówić się z połową dziewczyn, których pragnęłam, byłbym dziś nieszczęśliwy. Choć byłem wtedy na Boga zły, dziś jestem bardzo wdzięczny za to, że Pan Bóg nie pozwolił mi otrzymać rzeczy, które nie były dla mnie dobre. W końcu być może nigdy bym nie poznał swojej żony!
Mówiąc krótko: Pan Bóg mówi nieraz “tak” i odpowiada na modlitwy. Mówi jednak również i “nie”, jednak zawsze z dobrego powodu.
Gdy Pan Bóg mówi “jeszcze nie teraz”
Jest jeszcze inna możliwość, że Bóg zamierza odpowiedzieć na Twą modlitwę – ale jeszcze nie teraz. Może to wynikać z różnych powodów. Na przykład, gdy byłem dzieckiem nie mogłem jeździć na rowerze po ulicy, lecz zmieniło się to kiedy dorosłem.
Na dodatek straciłem wiele żmudnych lat chcąc wymyślić swoje powołanie. Bywało tak, że uderzałem głową w ścianę, błagając o odpowiedź.
Teraz z perspektywy czasu rozumiem, iż Pan Bóg mi tego wówczas nie wyjawił, gdyż nie nadszedł jeszcze czas. Tak naprawdę w sercu wiedziałem lecz często wątpiłem. Prawdą jest, że ​​nie byłem wówczas gotowy, moja żona również nie była jeszcze gotowa. Z upływem czasu jednak wszystko stało się jasne.
Wielu z nas dorasta w zamęcie. Dostajemy przeróżne wiadomości od rodziców, przyjaciół i innych ludzi. To sprawia, iż nie słyszymy Pana Boga wyraźnie, co z kolei zwiększa nasz niepokój i zaczynamy się dużo martwić. Zaślepia to nasze umysły.
Nie daj się nabrać na powszechne kłamstwo, iż Pan Bóg nas nie słucha. On zdecydowanie istnieje i w niewidzialny dla Ciebie sposób prowadzi Cię na Twej ścieżce, bez względu na to czy to czujesz, czy też nie.
Skoro nasz kochający Pan mówi do Ciebie „nie”, to znaczy że nie jest to dla Ciebie dobre, przestań więc się tego trzymać. Tak wiele ludzi traci swą wiarę, gdyż „Pan Bóg nie odpowiada na ich modlitwy” w taki sposób w jaki chcą.
To jest jednak oznaka niedojrzałego życia duchowego. Pan Bóg nie Święty Mikołaj i nie możemy traktować Go w ten sposób, przygotowując listę rzeczy, jakie chcemy i oczekując, iż to spełni (jak zamówienie na Amazonie).
Pan Bóg nie jest też przysłowiowym dżinem z butelki. Nie jest On szechmogącym automatem sprzedającym, by dać nam dokładnie to, czego my chcemy. To tak nie działa, nawet jeżeli czujemy, że to czego potrzebujemy jest czymś ważnym.
Zaczynamy wszystko od prawdziwej, głębokiej relacji z Panem Bogiem. Jeżeli chcesz, by On częściej odpowiadał “tak” na Twoje modlitwy lub zrozumiałeś, dlaczego On nie odpowiada zawsze “tak”, poznaj Pana Boga na o wiele głębszym poziomie. Rozwiń z Nim głęboką relację. Zobacz jeszcze raz nasze serie modlitw, które bardzo Ci mogą pomóc i które też ujawnią inne powody, dla których Bóg nie zawsze odpowiada tak jak chcemy na nasze modlitwy.
Gdy problemem jest grzech
Kiedy dorastałem ubierałem się na czarno, nosiłem broń i chciałem skrzywdzić ludzi. Ekstremalny gniew i smutek władały mym życiem. Po wielu, wielu latach modlitwy Bóg wkroczył do mego życia i mi pomógł. To było też zanim Pan Jezus w końcu wywrócił moje życie do góry nogami i z powrotem na lepsze.
W ciągu całego mojego życia bardzo niewiele modlitw zostało wysłuchanych. Było to bardzo frustrującym doświadczeniem. Warto jednak zauważyć, iż jednej strony chodziłem do Kościoła i się modliłem, a z drugiej nienawidziłem ludzi i chciałem im zadawać krzywdę. Przepełniony byłem grzechem i gniewem, depresjią i zamętem.
Bardzo chciałem by Pan Bóg wkroczył do mego życia, lecz nie robiłem dla Niego miejsca. Moje serce było przepełnione innymi rzeczami. Moje życie duchowe było prowadzone tylko na pół. A to przecież nie magia.
Biblia mówi wyraźnie, że trzeba mieć wielką wiarę i żyć prawdziwie tą relacją z Jezusem Chrystusem, by poznać Go i sprawić, aby zadziałał w naszym życiu.
Czasem to właśnie grzech blokuje nasze życie Boże i otrzymanie odpowiedzi na nasze modlitwy. Jeśli mamy w swoim życiu jakiś konkretny grzech czy uzależnienie, buduje to mur pomiędzy nami a Panem Bogiem. Jeśli tkwisz w grzechu śmiertelnym, jest to przeszkoda pomiędzy Tobą a Panem Bogiem.
Nawet grzechy mniejsze, gdy zgromadzone są z biegiem czasu, budują ten mur. Są opisane jako zarazy w naszej duszy, które pochłaniają w nas życie Pana Boga. Pamiętaj o tym, iż za każdym razem, gdy wybierasz grzech, sam decydujesz się odsunąć od Pana Boga i wiele razy ma to dalsze konsekwencje w życiu duchowym.
Trzeba więc ciężko pracować, by wykorzenić ciężki grzech z naszego życia, a następnie te małe. Im częściej to zrobimy, tym bardziej Pan Bóg będzie miał miejsce do wprowadzenia się tak jak i w moim życiu, kiedy więcej się modliłem i szukałem Go z całego serca.
Jeżeli od dawna nie byłeś u spowiedzi lub niedawno zdobyłeś się wreszcie na przyznanie się do grzechów przed Panem Bogiem, teraz jest doskonały czas. Postanów też pracę nad naprawieniem swoich grzechów szykując plan całkowitego usunięcia ich ze swego życia.
Modlenie się o wolę Bożą
Święci nam powiedzieli, iż zawsze powinniśmy suę modlić o wolę Bożą oraz o poznanie, czym jest Jego wola w naszym życiu. Im bardziej się zbliżamy do Jezusa, tym mniej się będziemy modlić o rzeczy takie jak wygrana na loterii, o nowy samochód lub bycie najpopularniejszym w klasie.
Bardziej będziemy szukać tego, jak możemy spodobać się Panu Bogu, przestrzegać Jego przykazań i poznawać Jego wolę. Powinniśmy się często modlić byśmy mogli dostosowywać naszą wolę do Bożej. Wtedy o wiele bardziej realne jest to, że poznamy Boga i właściwe rzeczy, o które należy się modlić.
Innaczej mówiąc, nie będziemy się modlić o milion dolarów czy nowy samochód. Raczej będziemy modlić się o rzeczy, których naprawdę potrzebujemy. Poza tym kiedy zbliżamy się do Panq Boga, unikamy grzechu. Pomaga nam to wyraźniej widzieć to, czego wcześniej nie dostrzegaliśmy.
Nie umiem nawet powiedzieć jak wiele razy wierzyłem, iż Pan Bóg mnie nie wysłuchuje czy specjalnie nie odpowiada na moje prośby, choć myślałem, że jestem blisko Niego. Z biegiem czasu, w nieustającej modlitwie i uniżąc się przed Nim, Pan Bóg często objawia mi dlaczego. I zgadnij co?
To ma zawsze sens. Bóg ma zawsze rację. On zawsze wszystko wie. My, którzy nie widzimy przyszłości nawwt za 3 sekundy, myślimy, że wiemy lepiej od Boga lecz to nieprawda. Poddawanie się w modlitwie jest drogą do klęski. Rezygnacja z Pana Boga tylko dlatego, iż uważamy, że On nas nie słucha, jest drogą ku ciemnej stronie i jest to największym kłamstwem diabła, które szepcze do Twego umysłu.
Prawda jest taka, że Pan Bóg Cię kocha. Jeżeli starasz się za Nim podążać całym sercem, to On cię poprowadzi, mimo naszej zawziętości, odmowy słuchania, udzielenia zgody i posłuszeństwa. On jednak wciąż przy Tobie jest. Nasz kochający Pan wciąż wie o Tobie wszystko i dba o Twoje dobro. Nadal zbliżaj się do Niego by zobaczyć jak jeszcze bardziej działa w Twym życiu.
Zobacz naszą serię modlitewną, by móc się w ten temat zagłębić.