Jest to część 2 artykułu o drodze do prawdziwej, wiecznej miłości i jak ją odnaleźć. Tyle ludzi robi to w błędny sposób, ta seria jednak pomoże ci znaleźć to, czego naprawdę szukasz w głębi serca. To tak smutne, iż tak dużo osób się dziś rozwodzi, a tak wiele z tych, którzy nie są rozwiedzeni, mają nieszczęśliwe małżeństwa. Nie czują się spełnieni w małżeństwie. Wiele związków kończy się złamanym sercem, bólem, walką, żalem, złością i tyloma złymi rzeczami, których Bóg nigdy nigdy dla nas nie chce. Jak więc odnaleźć tę prawdziwą miłość?

Dlaczego jest tak wiele piosenek, które mówią miłości, o tym, jak cię ona potrafi zranić, jakie są cierpienie i ból? Otóż dlatego, iż większości ludzi obce jest zrozumienie znaczenia prawdziwej miłości. Ona miłość czyni cię lepszym człowiekiem. Sprawia, że ​​stajesz się silniejszy, bardziej pewny siebie, pomaga ci odnaleźć siebie, być szczęśliwszym i spełnionym. Jednak tak bardzo popularne “podróbki miłości” kradną to wszystko. 

Czyni cię bardziej nieszczęśliwym, smutniejszym. Odbierają ci pewność siebie i poczucie własnej wartości. Sprawiają, że ​​jesteś bardziej współzależny od kogoś. Zatracasz się w związku. Na koniec jesteś w ciągłej wewnętrznej walce, stajesz się kimś, kim nie jesteś, tracisz swoje zainteresowania, hobby i tak dalej. Warto więc wiedzieć czym jest prawdziwa miłość jeśli chcemy żyć długo i szczęśliwie. 

Właśnie to rozwiniemy tym artykule.

Jeśli jesteś podobny do mnie, na pewno czujesz zmęczenie tymi wszystkimi wszystkimi rozwodami na świecie, tymi wszystkimi złamanymi sercami i całym tym bólem. Jest tak dlatego, że media, telewizja i filmy wpajają nam złe rozumienie czym jest miłość. Wszystkie te rzeczy, które niby są o miłości, wcale o niej nie są. Nic dziwnego, że większość ludzi w Hollywood nie trwa w małżeństwie. Rozwodzą się wiele razy, ponieważ nie wiedzą, co mają zrobić by prawdziwa miłość zadziałała. Zanim ona jednak będzie mogła zadziałać, musisz wiedzieć czym jest, jak ją odnaleźć oraz jak utrzymać.

Kiedyś przemawiałem na konferencji w Pensylwanii, gdy pewna para zapytała mnie: Ty i twoja żona wyglądacie, jakbyśmy tworzyli szczęśliwe i udane małżeństwo. Czy możesz po prostu powiedzieć wszystkim czego to od was wymaga? Co jest podstawą zgranego małżeństwa? Powiedziałem, że są dwie bardzo ważne rzeczy:

  1. Znalezienie odpowiedniej osoby jest absolutną podstawą a nie pójście na kompromisy;
  2. Właściwie zakochanie się, znalezienie prawdziwej miłości, a nie jej podróbek. Tyle osób powtarza “kocham cię”, lecz wiele związków to niestety znacznie mniej niż prawdziwa miłość. Znam ludzi, którzy są w toksycznych związkach i mówią: “kocham cię, kochanie”. Ale on cię WYKORZYSTUJE! To nie jest miłość i w głębi wiesz, że okłamujesz siebie.

Musimy więc wiedzieć co znaczy słowo miłość jeśli naprawdę chcemy związek, a nie przystanie na kompromisy. Tak długo jak pozostajesz z kimś, z kim nie powinieneś być i wiesz o tym gdzieś w swoim sercu, nie możesz być z osobą, którą Bóg przeznaczył dla ciebie, byście szczerze żyli długo i szczęśliwie.

Mam historię o prawdziwej miłości. Miałem przyjaciela Dana. Był przystojnym facetem, dużym, silnym. Wszystkie dziewczyny go lubiły i on o tym wiedział. Spotykał się z nimi, całował…i nie tylko. Z każdą, z którą mógł się umówić, tak robił. Miał różne panie. Po jakimś czasie, pewnego dnia poznał pewną piękną kobietę, długie czarne włosy, duże niebieskie oczy. Wszyscy faceci w szkole uważali, że jest piękna i Dan pragnął właśnie jej. Kiedy jednak ją poznał i zaczął z nią rozmawiać, od razu uświadomił sobie, że jest inna niż reszta.

Powiedziała, że ​​nie umówi się z nim, bo nie jest typem mężczyzny, z którym poszłaby na randkę. Ona szuka prawdziwego mężczyzny, który będzie ją dobrze traktował. To nim wstrząsnęło.

“Co ona powiedziała? Nikt tak do mnie nie mówi!”.

Rzekła zwyczajne ​​”przepraszam, nie umówię się z tobą”.

Chciał ją lepiej poznać.

A im więcej z nią rozmawiał, tym bardziej zauważał jaka była słodka, dobra, kochająca, lecz również silna. Jej moralność i cnoty polegały na tym, że opowiadała coś mądrego, a to serio sprawiło, że Danowi spodobała się jeszcze bardziej. Zobaczył, że jest prawdziwym materiałem na partnerkę. Choć zgadzała sięna rozmowy, nie randkowała z nim.

Dan podszedł do mnie i powiedział: “Bryan, słuchaj, naprawdę podoba mi się ta dziewczyna i jest kimś na poważnie, a nie jak wszystkie te, z którymi się spotykałem, które są tak zwanymi “pustymi muszlami”, bez perły. Jeśli się zgodzi, tak naprawdę chcę się z nią umówić i nie zamierzam jej wykorzystać. Nie zamierzam z nią spać. Nie zrobiłbym nic, co mogłoby spowodować, że potencjalnie zajdzie w ciążę, zachoruje lub cokolwiek nieodpowiedniego dla niej, bo nie chcę, by cokolwiek złego jej się stało. Za bardzo mi na niej zależy. Czuję potrzebę, by ją chronić.

To był facet, który był graczem ze wszystkimi tymi kobietami, jeśli łatwo jakąś może zdobyć.

Nagle zechciał szanować tę kobietę, chronić ją, chce się z nią umówić by naprawdę dobrze ją poznać. Pozwólcie, że zapytam, który z tych scenariuszy to prawdziwa miłość? Umawianie się na tanie randki, rozdawanie swoich ciał za darmo, czy ten scenariusz z kobietą, która naprawdę szanowała samą siebie, a Dan chciał dla niej dobra, chronić ją oraz mieć z nią głęboki, cenny, kochający i znaczący związek?

Oczywiście, że ten drugi!

Sam Dan zechciał się zmienić dzięki tej dziewczynie. Zechciał być lepszy. Zechciał czynić lepiej, podejmować mądrzejsze decyzje i dobrze ją traktować. Teraz, mówiąc wprost, co to świadczy o tych innych dziewczynach? Co naucza o tym, jak je traktował i jak one pozwalały się traktować?

Niektóre z tych kobiet pewnie myślały sobie: “on mnie kocha. Jesteśmy zgraną parą w związku i naprawdę dokądś zmierzamy”. Otóż NIE. Po prostu sypiacie razem, a on wykorzystuje cię dla twojego ciała. Taka jest bolesna prawda. To nie jest miłość, za to ten drugi przykład świadczy o prawdziwej miłości.

Oto lekcja na temat miłości: prawdziwa miłość robi to, co najlepsze dla drugiej osoby, podczas gdy fałszywa miłość i pożądanie robi to, co jest lepsze głównie dla nas. Żądza chce brać, jest egoistyczna, chce przyjemności dla siebie, nawet jeżeli poświęca dobro drugiej osoby, powoduje w niej uczucie pustki i nie dba o jej potrzeby. Prawdziwa miłość stara się dawać drugiej osobie, stara się ją uszczęśliwić, stara się uświęcić, stara się jej służyć i czynić dla niej to, co jest dla niej najlepsze, nawet jeśli jest to poświęcenie z naszej strony i wcale nie jest to spełnieniem samolubnych potrzeb, podejmijemy mężną decyzję by się ofiarować, chociaż tak, jest to często trudne. Chcemy robić to, co jest dobre dla nich, dla ich umysłu, serca, ciała i duszy. Chcemy robić to, co dla nich najlepsze, troszczymy się o nich. Papież Jan Paweł II jest tym, który napisał “Miłość i odpowiedzialność”. Powiedział, że im więcej czujesz odpowiedzialności za tę drugą osobę, tym bardziej jest to znak prawdziwej miłości. Im bardziej czujesz się za nią odpowiedzialny, tym więcej dobra czynisz dla ich umysłu, serce i duszy. Pragniesz ich prowadzić do Boga, a nie oddalać od Boga. Wówczas jest to prawdziwa miłość. To jest więc definicja miłości. To troska o drugą osobę i kochanie jej ponad siebie. To bezinteresowność, a nie egoizm.

To może się zdarzyć jedynie gdy znajdziemy kogoś zdolnego do miłości. Wielu ludzi na początku zachowuje takie właśnie pozory, pokazują się z najlepszej strony i mądrze rozmawiają. Jednak tak naprawdę tyle osób dziś prowadzi wewnętrzną walkę, jest załamanych, ma problemy ze zdrowiem psychicznym i nie ujawniają szczerze tego póki nie będziesz już w pułapce i będzie za późno.

Nie spiesz się do nadmiernie związku. Nie rozmawiaj z tą osobą o każdej porze dnia, codziennie, wysyłając jej SMS-y przez cały czas, ponieważ to emocjonalnie wiąże cię przedwcześnie oraz zaślepia, nie wiedząc tak naprawdę kim ta osoba jest.

Chcesz znaleźć praqdziwą osobę, w rzeczywistości, która pokocha i ma do tego zdolność i siłę, by unieść twoje serce, które jest przecież tak kruche. Abyś wiedziała, że jeśli dasz mu twoje serce, nie upuści go I nie roztrzaska o ziemię! Chcesz znaleźć kogoś, kto jest kochający, miły, cnotliwy, kto ma zdolność do komunikowania się, kto ma zdolność do poświęcania się dla ciebie i waszych przyszłych dzieci.

Chcesz przecież znaleźć kogoś, kto nie jest egoistą, uzależniony od narkotyków czy pornografii, kto nie kłamie, nie ma żadnych autodestrukcyjnych problemów itd.

Jeżeli chcemy jednak znaleźć kogoś zdolnego do prawdziwej miłości, my też musimy stać się taką osobą. Gdy nie potrafimy, warto iść na terapię lub przeczytać kilka mądrych książek o tym temacie.

Jest świetna książka zatytułowana “Granice podczas randek” autorstwa dr Clouda i dr Townsenda, która mówi o pułapkach jakich należy unikać szukają prawdziwej miłości. Np. tak szybko angażujemy się w relacje spędzamy z tą osobą każdą wolną chwilę, od razu porzucasz czas dla wszystkich swych przyjaciół, zanim tak naprawdę poznamy tę osobę. To tylko fasada. To nie jest prawdziwy związek. Osoba, którą myślisz, że znasz, nie pokazuje się od razu z tej prawdziwej strony. Jest tam o wiele głębsza osobowość. Po roku randkowania moja żona i ja zdaliśmy sobie sprawę, że w niektórych sprawach nadal coś udajemy. Nosiliśmy maski. Nie byliśmy wobec siebie jeszcze zupełnie otwarci.

Pomyśleliśmy więc: musimy nad tym popracować. Naprawdę więc staraliśmy się tak zrobić i próbować otworzyć się na siebie nawzajem. Myślę, że rok to dobry czas na randki, gdyż możesz zobaczyć ludzi o różnych porach roku, zobaczyć, czy mają depresję sezonową, zobaczyć, jacy są dla twojej rodziny, do twoich rodziców, przyjaciół itp.

Musimy szukać więc nie podróbek miłości. Prawdziwa miłość to dawanie. Pamiętam, że niedawno moja córka była chora o trzeciej nad ranem. Wymiotowała 15 razy w ciągu czterech godzin, bo miała – biedactwo –  grypę żołądkową. Moja żona powiedziała, że muszę iść do sklepu, chociaż byłem wyczerpany i zmęczony. Kocham moją małą córeczkę i dlatego chcę dla niej tego, co najlepsze. Więc mimo faktu, że z trudem utrzymywałem oczy otwarte, poszedłem znaleźć całodobowy sklep pośrodku niczego, abym mógł kupić jej lekarstwo, którego potrzebowała, i je przyniosłem. Zrobiłem to samo dla mojej żony gdy była chora o drugiej nad ranem, idąc po lekarstwa, których potrzebowała.

Obudziła mnie z głębokiego snu, ale ponieważ zależało mi na niej bardziej niż na samym sobie, zrobiłem to, choć wymagało to wysiłku. Prawdziwa miłość, jeszcze raz podkreślam, to robienie tego, co jest dobre dla tej drugiej osoby, nawet jeżeli jest to trudne i wymaga samopoświęceniem, tak jak Pan Jezus poświęcił się z miłości dla nas na Krzyżu.

Jeśli jesteś w związku, w którym wszystko jest łatwe, zabawne, atrakcyjne, wszystko jest przyjemnością, wszystko pędzi, prowadzi to do zniszczenia. Proszę zejdź z tego urwiska. To nie jest droga do prawdziwej miłości.

Musimy stworzyć solidny fundament, który będzie trwał wiecznie i który będzie zbudowany wyłącznie na autentycznej miłości. Atrakcyjność nie jest niczym złym. Uczucia są dobre. Przebywanie w pobliżu osoby, czucie “motyli w brzuchu” i zdenerwowanie czy powie się właściwą rzecz, taka szczenięca miłość nie jest niczym złym, lecz to tylko pierwsze kroki ku temu czym jest trwała miłość.

Jeśli by porównać prawdziwą miłość do schodów, to przyciąganie, silne uczucia i emocje są pierwszym schodkiem. Większość ludzi na tym się zatrzymuje, myśli, że jeżeli czuje to naprawdę mocno i myśli bez przerwy o tej osobie, to jest to właśnie prawdziwa miłość, lecz nie, to jeszcze nią nie jest.

Oznacza to po prostu, że dana osoba bardzo cię pociąga, co jest dobrą rzeczą, ale prawdziwa miłość to przejście przez wszystkie schody. Zauroczenie to właściwie nawet nie pierwszy schodek a drzwi, które otwierają się właśnie na te schody. To trudna i długa wspinaczka, dlatego nie ma czegoś takiego jak “miłość od pierwszego wejrzenia”. To brednie. Absolutnie niemożliwe jest znalezienie prawdziwej miłości od pierwszego wejrzenia.

Jest to niemożliwością, gdyż miłość jest dojrzałą decyzją o związku z osobą, opartą na tym, kim tak naprawdę ona jest, nie na tym, kim marzysz by była. Dojrzała miłość to poważna decyzja.

Kochasz to więc też poznanie danej osoby tak naprawdę na bardzo głębokim poziomie. Tak więc najpierw jest zakochanie. Potem odczucie chęci spędzenia z daną osobą reszty życia. Wiedza, że jest ona w stanie odwzajemnić taką miłość, być dobrym wzorem dla dzieci itp. Gdy mamy więc wszystkie te czynniki, jest duża szansa, że ​​to będzie prawdziwa miłość i znajdziesz związek, którego szukasz.

Pamiętaj, prawdziwa miłość czyni cię lepszym, szczęśliwszym, silniejszym, bardziej spełnionym i wolnym, podczas gdy fałszywa miłość prowadzi do wewnętrznej walki, bólu, złamanego serca, depresji, współzależności oraz do zatracenia się zbyt szybko w związku.