Jak Się Przygotowywać do Spowiedzi (Przewodnik Dotyczący Przygotowań i Pójścia do Spowiedzi)

Jakiś czas temu pewien człowiek napisał do nas e-mail na Catholic Truth mówiąc, iż po wielu latach powrócił do Kościoła i Boga. Zapytał jak ma się przygotowywać do Spowiedzi po tylu latach. W tym artykule podamy więc kroki, jakie pomogą Ci się przygotować do Spowiedzi Świętej. Pokażemy Ci co masz zrobić i jak pojednać się z Bogiem.
Artykuł ten jest dla wszystkich, którz byli daleko od Sakramentu Pojednania zwanego również Sakramentem Uzdrowienia! To 1 krok na drodze do domu i powrotu do naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa, który kocha i wszystko wybacza.
Zaczynajmy więc.
Etapy przygotowania się:
1. Poświęć adekwatną ilość czasu na wcześniejszą modlitwę i przygotowanie w domu lub w Kościele. Poroś Ducha Świętego by Cię pokierował i oświecił w owym procesie i aby pomógł Ci przypomnieć sobie wszystkie grzechy, które powinieneś wyspowiadać.
2. Na pewno minął jakiś czas, więc proponuję poświęcić przynajmniej 20 czy 30 minut w całkowitej ciszy by przemyśleć i pokontemplować nad swymi grzechami. W trakcie modlitwy pomyśl o tylu grzechach, o ilu tylko jesteś w stanie, czasami popełnione w ciągu wielu lat – te małe, te duże, te “naprawdę tegi żałuję”.
3. Zanotuj wszystko, jeden grzech po drugim  na kartce lub w telefonie. Kiedy już przypomnisz sobie o tylu grzechach u ilu tylko się da, możesz zerknąć na rachunek sumienia, który pomagamy zrobić na naszej stronie, byś mógł zobaczyć czy czegoś nie ominąłeś.
4. Jak już zapiszesz wszystko, co tylko przyjdzie Ci na myśl, przejrzyj listę i spędź trochę czasu na zastanowienie się, jak to się wszystko stało oraz jak będziesz mógł uniknąć tego na przyszłość. Zastanów się też jak grzechy te skrzywdziły Pana Boga, innych ludzi, relacje w Twoim życiu czy też Ciebie. Pomyśl dlaczego je zrobiłeś i jak ich uniknąć kiedy tylko możesz, już od teraz. Istotne byś odczuwał żal za swoje grzechy, za to, jak ranisz Pana Boga i innych ludzi.
Co mówić u Spowiedzi
5. Poszukaj dobrego kapłana i wybierz się do Spowiedzi. Weź tę kartkę papieru (bądź telefon) by przypomnieć sobie wszystkie grzechy i byś nie stresował się próbą zapamiętania ich wszystkich.
6. Gdy już będziesz gotów, podejdź do kapłana. W konfesjonale zazwyczaj jest klęcznik.
7. Kapłan Cię powita kilkoma słowami, a gdy już skończy, powiedz “Pobłogosław mi Ojcze, bo zgrzeszyłem; ostatni raz byłem u Spowiedzi … temu, moje grzechy to: … Wówczas wyspowiadaj jeden po drugim ze swych grzechów, powoli i z rozwagą oraz z ogromną skruchą w swym sercu.
Dodatkowa uwaga: w czasie Spowiedzi nie wyznajesz grzechów tylko do kapłana lecz do samego Pana Boga! Ksiądz jest tylko narzędziem ku przebaczeniu, lecz to sam Bóg przebacza Ci Twe grzechy. Jeżeli więc boisz się czy denerwujesz, dobrze jest o tym pamiętać. Czasem pomocne jest zamknięcue oczu Gdy wyznajesz grzechy i pomyślenie sobie, że oddajesz wszystko uśmiechniętemu Panu Bogu, wymazując je już na zawsze.
7. Kiedy już skończysz, kapłan poprosi o wypowiedzenie „Aktu skruchy” (możesz znaleźć go w Internecie lub skorzystać z podanego niżej). Módl się z głębi serca do Pana Boga, myśląc o tym co mówisz.
8. Ksiądz wówczas Cię pobłogosławi, wybaczy i powie: „Idź w pokoju, Twoje grzechy są odpuszczone”, a następnie da pokutę, którą warto odmówić w Kościele. Może być to 1 Zdrowaś Maryjo, Ojcze Nasz lub część Biblii, dziesiątka Różańca itp.
Możesz być pewien, iż wszystkie grzechy zostały Ci przebaczone i puszczone w niepanięć przez dobrego i łaskawego Boga. Pan Bóg tchnie w Ciebie nowe życie gdy Go o to szczerze poprosisz. Poroś Pana Boga by napełnił Cię swym światłem, miłością, pokojem i radością jak i siłą aby w przyszłości sobie lepiej dać radę.
Gdy już wszystko się skończ, wykasuj listę grzechów z telefonu (bądź porwij kartkę), tak by nikt nie miał do nich dostępu i jako znak, iż Jezus, nasz kochający Zbawiciel, przebaczył Ci wszystkie grzechy i jesteś całkiem od nich wyzwolony. Usunięte są one z Twego życia!
Pamiętaj też, że ważne jest by postanowić poorawę a więc uczynić niezbędne zmiany w życiu, poprawić się i postanowić nigdy już nie iść tą samą drogą. Naturalnie nikt nie jest idealny lecz zobowiąż się wobec Pana Boga by żyć całkowicie tylko dla Niego!