Rady na temat zaangażowania w Katolicyzm

Często jesteśmy proszeni o porady na temat randek, miłości oraz związków. Ludzie proszą też o wskazówki na temat zaręczyn oraz małżeństwa. W kilku następnych artykułach udzielimy więc rad o zaręczynach w związkach Katolików.

Jest to fascynujący oraz wesoły czas, lecz dla pewnych ludzi potrafi też być stresujący oraz rodzący stres. Jeśli razem sterujecie właściwą ścieżka w tym ważnym czasie, będzie to tworzyć mocny fundament Waszego małżeństwa oraz pokieruje nim tak, by rozkwitało.

Należy jednak dużo pracować w tym okresie nie jedynie a propos własnej przyszłości lecz również dla was jako związku. Rozpocznijmy.

Rady na temat zaręczyn związków katolickich

Rada numer 1: Niezbędna jest modlitwa!

Dużo się módlcie! Często tak za siebie jak i przyszłego małżonka. Związki małżeńskie są niełatwe i na tym świecie bez wątpienia pary potrzebują Pana Boga w trudnych momentach. Bardzo korzystne jest więc bogate życie modlitewne oraz bycie bardzo blisko Pana Boga zanim się weźmie ślub, gdyż bardzo trudno jest to stworzyć już po fakcie.

Gdy Bóg jest prawdziwym fundamentem waszego związku – tak jak należy – potężne życie modlitewne jest niezbędne. Pan Bóg jest centrum katolickich małżeństw, stwórzcie więc takie właśnie podłoże. Będzie to pomocne tobie, małżonkowi i waszym przyszłym potomkom.

Rada numer 2: Zaplanujcie ślub wspólnie!

Mówi się: „do małżeństwa potrzeba dwojga ludzi”. Święte Małżeństwo jest związkiem i podróżą przez całe życie pomiędzy dwojgiem kochanków, najlepszych przyjaciół, a tę podróż przechodzi się zawsze wspólnie.

Ważne jest więc byście zawsze rozmawiali i podejmował decyzje razem. Pewne rzeczy mogą nie wydawać się istotne dla ciebie, zaś inne nie są zbyt istotne dla twego małżonka, i jest to naturalne. Istotne jest jednak byście się ze sobą zawsze komunikowali.

Moja żona i ja tyle razy słyszeliśmy, iż ślub to „Dzień Kobiety”, więc ona powinna podejmować decyzje. Jest to oczywiście błędne.

Małżeństwo to dwoje ludzi, ona więc nie wychodzi za mąż sama. Nieważne czy „rozmyślała na ten temat więcej”, takie podejście byłoby egoistyczne. Miłość i małżeństwo wymagają skrajnej bezinteresowności, trzeba zatem wyrzec się samolubności oraz wyruszyć w tę wspaniałą życiową podróż.

Znam pewne kobiety, które planowały każdy detal swego wielkiego dnia,a potem rozwiodły się w przeciągu roku, gdyż nie zważały na to czego naprawdę dotyczy dzień ślubu a czego małżeństwo i pomieszały te pojęcia.

Tyle ludzi przygotowuje się tak zawzięcie na dzień ślubu, lecz nie na resztę życia, na wszystko to, co będzie po tym wielkim dniu.

Tylu mężczyzn chętnie pozwala wykonywać kobietom ich pracę. Tyle kobiet chętnie robi wszystko na własną rękę. Pamięta jednak: to, na co pozwalasz sobie i partnerowi przed ślubem, daje barwę temu, jak będziecie funkcjonować jako małżonkowie.

Planowanie przyszłości razem pozwala naprawdę poznać się wzajemnie w nieznany Wam dotąd sposób. Dowiesz się jaki masz sposób myślenia oraz jak potrafisz podejmować decyzje, jak Twój wybranek/wybranka zgadza się z Tobą i nie zgadza, jak radzi sobie z konfliktami, jak potrafi rozwiązywać problemy, co potrafi ich zdenerwować itp. Dowiecie się dużo zaskakujących rzeczy i to jest bardzo ważne.

Przykładowo, choć moja żona i ja nie kłóciliśmy się w okresie randek, mieliśmy wielkie nieporozumienia w czasie naszegi czasu planowania małżeństwa. Dodatkowo pojawił się nasz bagaż emocjonalny oraz strach i musieliśmy się z tym zmierzyć.

Musieliśmy uczyć się oraz praktykować zdrowe rozwiązywanie konfliktów, poświęcanie się oraz kompromisy oparte na całkowicie altruistycznej miłości. Nauczyliśmy się kochać się wzajemnie tak jak to ta druga osoba potrzebowała być kochana, nie zaś tak, jak my sami chcieliśmy ich kochać.

Jest too wielki klucz sukcesu małżeństwa!

Moja żona i ja mieliśmy najsilniejsze kłótnie oraz napady złości w okresie zaręczyn. Nauczyliśmy się nad tym pracować indywidualnie oraz jako para. Rozwój wspólnego rozwiązywania problemów był ważną lekcją, której jednak gdy raz się nauczyliśmy, wykorzystujemy przez całe życie.

Lekcje, wartości i zdolności, których potrzebujemy, by żyć długo i szczęśliwie, nie rozpoczynają się już po zawarciu małżeństwa. Są one formowane, pielęgnowane i rozwijane przed podjęciem tej decyzji.

Jeżeli coś nagle wybucha i nie potraficie tego rozwiązać między sobą, jest to ważne ostrzeżenie zanim zdecydujesz się wstąpić w małżeństwo. Tyle osób za późno odkrywa pewne aspekty małżonka więc konsekwentnie małżeństwa te są nieszczęśliwe. Idźcie przez życie wspólnie. Planujcue wszystko wspolnie. Wzrastające w wartości wspólnie.

Katolickie zaręczyny:

Rada na temat zaangażowania numer 3: Przygotowuj i rozwijaj się.

Czy wiesz, iż mężczyźni i kobiety powołani do życia zakonnego przechodzą 8-12 lat formacji by zostać księdzem czy zakonnicą? Co najmniej osiem lat! Muszą się dużo uczyć.

Za to moja żona i ja mieliśmy zaledwie 4 godziny przygotowań do ślubu w naszej diecezji. Tylko 4 godziny!

Poważnie?

Niektórzy mają przygotowania przez weekend, lecz chodzi o to, iż nikt nas nie przygotowuje do małżeństwa, a jest ono o wiele trudniejsze, niż początkowo myślimy. Trudno jest razem sterować oraz sprawiać, aby działało, więc tak wiele osób kończy rozwodem albo czuje średnią satysfakcję.

Wiesz już więc, iż im więcej zrozumiesz przed zawarciem małżeństwa i im lepiej pojmiesz czego potrzeba by małżeństwo to się udało, tym piękniejsze oraz silniejsze będą wasz związek i przyszłość.

5 głównych powodów rozwodu:

1. Nieumiejętna komunikacja

2. Nieporozumienia finansowe

3. Inne podejście do wychowywania dzieci

4. Różnice religijne

5. Egoizm, znudzenie i zdrada

Istotne jest by uzyskać porady na temat finansów, umiejętności rozmawiania ze sobą, wspólnego rozwoju, rozwiązywania problemów itp. Problem w tym, iż nikt nas tego nie uczy, więc ​​musimy być proaktywni i sami pracować nad owymi aspektami.

Niesamowicie istotne jest wspólne kupowanie i czytanie dobrych, ważnych książek, i rozmawianie o nich. Im więcej pracy włożysz w rozwój waszego związku przed ślubem, tym więcej odczujesz pozytywnych skutków i tym piękniejszy będzie owoc waszego małżeństwa. Jeśli pójdziesz na skróty czy nie zdecydujesz się wcześniej rozwijać razem, zapłacisz za to słono w przyszłości, a tak wiele ludzi tak niestety właśnie żyje. Tyle małżeństw nie może przetrwać nawet 5 lat.

Czytanie, dyskutowanue, wspólne rozwijanie się to jedne z najważniejszych rzeczy, które możecie wykonywać wspolnie, pomoże ci to więc rozwijać się indywidualnie, jak i zbiorowo w małżeństwie.

Mamy dla Was kilka przykładów do wspólnego czytania oraz dyskusji. W drugiej części będzie więcej rad na temat zaręczyn dla katolickich związków, a wśród nich jedne z najważniejszych wskazówek, które wzniosą wasze małżeństwo na wyższy poziom!

Polecane książki:

1) “Program przygotowania do małżeństwa: Decyzja o miłości” – John M. V. Midgley.

2) “Katolicki podręcznik dla narzeczonych i nowożeńców” — Fredrick W. Marks

3) “Lepiej na zawsze! Katolicki przewodnik po małżeństwie na całe życie” — Gregory Popcak (książka polecana przez nas najsilniej. Obowiązkowa lektura dla wszystkich katolickich par).